Oburzające barbarzyństwo

Poussin Nicolas, (1594 - 1665) French Baroque Classical Art c.1625 Victory of Joshua over the Amelekites HD Wallpapers 5 stars [phistars.com] painting

Prawa strona polskiego twittera od jakiegoś czasu pała (słusznym) oburzeniem na barbarzyńskie zachowanie bojowników Państwa Islamskiego.

Księga Powtórzonego Prawa, rozdział 7:

Ale tak im macie uczynić: ołtarze ich zburzycie, ich stele połamiecie, aszery wytniecie, a posągi spalicie ogniem. Ty bowiem jesteś narodem poświęconym Panu, Bogu twojemu. Ciebie wybrał Pan, Bóg twój, byś spośród wszystkich narodów, które są na powierzchni ziemi, był ludem będącym Jego szczególną własnością.

Księga Powtórzonego Prawa, rozdział 20:

Jeśli podejdziesz pod miasto, by z nim prowadzić wojnę, [najpierw] ofiarujesz mu pokój, ono ci odpowie pokojowo i bramy ci otworzy, niech cały lud, który się w nim znajduje, zejdzie do rzędu robotników pracujących przymusowo, i będą ci służyli. Jeśli ci nie odpowie pokojowo i zacznie z tobą wojować, oblegniesz je. Skoro ci je Pan, Bóg twój, odda w ręce – wszystkich mężczyzn wytniesz ostrzem miecza. Tylko kobiety, dzieci, trzody i wszystko, co jest w mieście, cały łup zabierzesz i będziesz korzystał z łupu twoich wrogów, których ci dał Pan, Bóg twój. Tak postąpisz ze wszystkimi miastami daleko od ciebie położonymi, nie będącymi własnością pobliskich narodów.

Księga Izajasza, rozdział 13:

Każdy odszukany będzie przebity,
każdy złapany polegnie od miecza.
Dzieci ich będą roztrzaskane w ich oczach,
ich domy będą splądrowane,
a żony – zgwałcone.
Oto Ja pobudzam przeciw nim Medów,
którzy nie cenią sobie srebra
ani w złocie się nie kochają.
Wszyscy chłopcy będą roztrzaskani, dziewczynki zmiażdżone
Nad noworodkami się nie ulitują,
ich oko nie przepuści także niemowlętom.

Ktoś unieważnił te cytaty ze świętej księgi chrześcijan? Tylko proszę mi nie mówić, że to kwestia mojego nieuctwa i niewłaściwej interpretacji. Podobno ta religia ma być zrozumiała dla prostaczków i ja, jako prostak, nieszczególnie widzę pole do interpretacji tak jasno wyłożonego przesłania.

****edit****

Najlepszym podsumowaniem powyższego zestawienia jest cytat, który znalazłem w komentarzach na fejsie do niniejszej notki (dziękuję).

Dobre maniery nieformalnej wielowartościowości stają się do tego stopnia drugą naturą uczestników dojrzałych kultur religijnych, że wiele miejsc własnych świętych ksiąg, z których przemawia święta furia, uważają oni za przykre archaizmy. Wobec takiego kłopotu sięgają do procedury dyskretnie heretyckiej i cytują tylko miejsca zgodne z panującą wrażliwością. Także współcześni katolicy muszą tak wybiórczo obchodzić się ze swoim zespołem tekstów: nie bez racji usunięto niedawno sporne “psalmy złorzeczące” z liturgii godzin Kościoła katolickiego. Przyjdzie czas, że również muzułmanie dokonają przeglądu mrocznych miejsc Koranu.
Cywilizowanie monoteizmów będzie zakończone, gdy ludzie zaczną się wstydzić za pewne wypowiedzi swego Boga, nieszczęśliwym trafem utrwalone na piśmie, jak za popisy skądinąd bardzo miłego, lecz porywczego dziadunia, którego już od dłuższego czasu nie wypuszcza się między ludzi bez opieki.
Peter Sloterdijk “Gorliwość Boga. O walce trzech monoteizmów”

Ćwiterfejs!

Advertisements

6 thoughts on “Oburzające barbarzyństwo

  1. 43 Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. 44 A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; 45 tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. 46 Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? 47 I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? 48 Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.

    Like

    • “Tylko proszę mi nie mówić, że to kwestia mojego nieuctwa i niewłaściwej interpretacji. Podobno ta religia ma być zrozumiała dla prostaczków i ja, jako prostak, nieszczególnie widzę pole do interpretacji tak jasno wyłożonego przesłania.”

      Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s